Tuesday, February 26, 2013

Hriatô Two Ways / Hriatô na Dva SpôsobyHriatô tastes better than it looks. The bacon-and-honey hriatô has a mild sweet taste, while the butter-and-sugar one is something like a caramel liquor. Drink fast as fat in this hot drink sets really quickly.
.........................................................................
Hriatô chutí lepšie, ako vyzerá. Hriatô so slaninou a medom má mierne sladkú chuť, zatiaľ čo s maslom a cukorom chutí niečo ako karamelový likér. Pite rýchlo, lebo tuk v tomto horúcom nápoji tuhne naozaj rýchlo.

Hriatô Two Ways

With bacon and honey:
bacon, finely diced
lard
honey
fruit distillate such as plum brandy, pear spirit, calvados, ...


Sautee some bacon in a saucepan, add some lard as a starter. When crispy, add some honey and let it bubble a bit. Take off the heat and pour the alcohol in. Return to heat and heat up. Do not let it boil.
Serve hot.

With butter and sugar:
sugar
butter
fruit distillate such as plum brandy, pear spirit, calvados, ...


Put sugar and butter in the saucepan and melt it together aiming for dark caramel. Do not stir, just gently swirl the pan and the caramel inside. Take off the heat and pour the alcohol in. Return to heat and heat up until the caramel is dissolved. Do not let it boil.
Serve hot.

.........................................................................

Hriatô na Dva Spôsoby

So slaninou a medom:
slanina, nakrájana na jemno
masť
med
ovocná pálenka napríklad slivovica, hruškovica, calvados, ...


Dajte slaninu a masť do hrnca a opražte. Keď je slanina chrumkavá, pridajte med a nechajte chvíľu bublať. Odstavte prívod tepla a vlejte alkohol. Vráťte hrniec späť na oheň a ohrievajte kým sa med nerozpustí. Hriatô nesmie vrieť.
Podávajte horúce.


S maslom a cukrom:
cukor
maslo
ovocná pálenka napríklad slivovica, hruškovica, calvados, ...


Dajte cukor a maslo do hrnca, nechajte ich na miernom ohni rozpustiť sa. Nemiešajte, len jemným krúžením hrncom premiešavajte karamel kým nie je tmavej farby. Odstavte prívod tepla a vlejte alkohol. Vráťte hrniec späť na oheň a ohrievajte kým sa karamel nerozpustí. Hriatô nesmie vrieť.
Podávajte horúce.2 comments:

Carolyn said...

My grandparents from myjava and piestany made a similar "Christmas " drink they called cooked polena. It was made with butter, honey and rue whiskey and served hot. Slivovice wasn't available. Sounds similar, but not sure it was the same.

Carolyn said...
This comment has been removed by a blog administrator.