Friday, February 8, 2013

Fánky (Čeregy) = Carnival Fried Dough / Fašiangové Fánky (Čeregy)During the carnival or also anytime, with cinnamon or vanilla, fried in oil or lard, for breakfast or dinner, in good circumstances almost surely addictive. Eat wisely.
.........................................................................
Na fašiangy, alebo hocikedy, škoricové, alebo vanilkové, vyprážané na oleji, alebo masti, na raňajky, alebo na večeru, za priaznivých okolností určite návykové. Konzumujte s rozumom.

Fánky (Čeregy) = Carnival Fried Dough

For dough:
300 g flour, plus more for dusting
5 tablespoons sour cream
2 egg yolks
30 g powdered sugar
50 g butter
1 sachet of baking powder
pinch of salt

For dusting:
1/3 cup powdered sugar
1 teaspoon cinnamon

neutral oil for frying


Put all the ingredients in a bowl of a stand mixer or a larger bowl (if you knead by hand) and stir them into a homogeneous mass. Put the dough into a plastic bag and store it in the refrigerator for 30 to 60 minutes.
Roll the dough out on a lightly floured work surface to a thickness of about 5 mm and cut the dough into triangular shapes. Level all irregular edges out using a knife.
Make a short cut parallel to the base of the each triangle and pull the opposite point through the hole.
While you let the Fánky resting, preheat the oil in the frying pan. Fry Fánky on both sides until golden brown. Take out and place onto the paper towel. After a bit of cooling transfer the Fánky on a serving plate and dust it with sugar mixed with cinnamon.
Serve warm or at room temperature.

Serves 4

.........................................................................

Fašiangové Fánky (Čeregy)

Na fánky:
300 g polohrubej múky, plus viac na pomúčenie
5 lyžíc kyslej smotany
2 žĺtky
30 g práškového cukru
50 g masla
1 prášok do pečiva
troška soli

Na posýpanie:
1/3 pohára práškového cukru
1 lyžička škorice

neutrálny olej na vyprážanie


Dajte všetky ingrediencie na fánky do misy mixéra, alebo obyčajnej veľkej misy (ak budete miesiť rukou) a vymiešajte cesto do homogénnej hmoty. Vložte cesto do mikrotenového sáčka a odložte do chladničky na 30 - 60 minút.
Na pomúčenej pracovnej ploche vyvaľkajte cesto na hrúbku asi 5 mm a narežte na trojuholníky. Nepravidelné okraje dorovnajte nožom.
Každý trojuholník narežte krátkym rezom paralelne na základnu stranu a prevlečte protiľahlý špic skrz otvor.
Kým "prevlečené" fánky odpočívajú, v panvici, alebo v hrnci si nahrejte olej na vyprážanie. Fánky pečte z oboch strán, kým nie sú zlato-hnedej farby. Vyberajte na papierovú utierku. Po miernom prechladení preložte fánky na servírovací a tanier a posypte cukrom zmiešaným so škoricou.
Servírujte teplé, alebo izbovej teploty.

4 porcie

No comments: