Tuesday, July 10, 2012

Blueberry Buttermilk Pancakes / Cmarové Lievance s ČučoriedkamiIf you make this butter, buttermilk is a by-product. And buttermilk pancakes will be your best ever. I know because I make them. If you have a bigger metal cookie cutter which shape is not too complicated, try to pour batter into it. The first pancake is guaranteed to fail, maybe it sticks to the cutter, but the second, and all others will be great. Pancake comes off the sides of the cutter when turned to the other side. If it fails to do so, help it using a tip of a knife. Instead of a ladle spoon use an ice cream scoop, so you can control the volume better. Blueberries are as if made to be used for pancakes. By having a relatively rigid skin, their volume is heated and pancakes taste like with marmalade.

..............................................................
Ak si spravíte toto maslo, vedľajším produktom bude cmar. A cmarové lievance budú Vaše najlepšie vôbec. Viem to, lebo ich robievam. Ak máte väčšiu kovovu formičku, nie príliš komplikovaného tvaru, skúste nalievať cesto do nej. Prvý lievanec sa zaručene nepodarí, možno sa o formičku aj prilepí, ale druhý, aj všetky ostatné, budú podarené. Lievanec sa začne odlepovať od stien formičky po prevrátení na druhú stranu. Ak sa to nepodarí úplne, pomôžte mu špičkou noža. Namiesto polievkovej naberačky môžete použiť naberačku na zmrzlinu, lepšie budete kontrolovať nalievaný objem. Čučoriedky sú akoby vymyslené na použitie do lievancov. Tým, že majú pomerne pevnú kožu, ich objem sa nahreje a lievance chutia akoby boli lekvárové.

Blueberry Buttermilk Pancakes


200 ml buttermilk
1 egg
1 teaspoon homemade vanilla essence
2 tablespoons granulated brown sugar
110 g all purpose flour
1 teaspoon baking powder
pinch of salt

Whisk together buttermilk, egg, vanilla and sugar. Then add flour, baking powder and salt and stir until the batter is free of lumps.

Using a frying pan melt a small blob of butter, just enough to cover the surface of the pan. Ladle small amount of batter to the pan and immediately place the blueberries on top. This side is done when bubbles begin to appear on the  surface. Turn over and fry briefly on this side.

Serve with vanilla whipped cream.

Serves 2 / 12 hart shaped pancakes

.............................................................


Cmarové Lievance s Čučoriedkami

200ml cmaru
1 vajce
1 lyžička domácej vanilkovej esencie
2 lyžice hnedého kryštalového cukru
110g hladkej múky
1 lyžička prášku do pečiva
štípka soli

Metličkou vymiešajte cmar, vajce, vanilku a cukor. Potom pridajte múku s práškom do pečiva a soľ a miešajte kým nie je masa bez hrudiek.


Na pripravenej panvici si roztopte malú hrudku masla, len toľko, aby maslo pokrylo plochu panvice. Naberačkou nalievajte menšie množstvo cesta na panvicu a ihneď poukladajte čučoriedky na vrch. Táto strana je hotová, keď sa na povrchu začnú objavovať bublinky. Otočte na druhú stranu a krátko opečte.  


Servírujte s vanilkovou šľahačkou.


2 porcie/ 12 sŕdc z formičky
No comments: